Kruhové kuchyňské stoly

Přitom je mu připisována magická síla a jeho přívětivé působení v  interiéru je víc než zřejmé. Působí přesvědčivým vjemem semknutosti, soustředěnosti, síly a cyklického opakování. Snad právě proto se k němu ve svých návrzích obracejí i designéři. Kruh symbolizuje jednotu lidského společenství, komunikaci mezi lidmi i místo setkávání.
oválný stůl v jídelně
Kulatá pravidla
Kruh významně ovlivnil i samotný design nábytku a doplňků. Kulaté doplňky příjemně vyváží interiér s převahou standardního hranatého zařízení. Měli byste však mít na paměti, že kulatý stůl si žádá své a měl by příjemně vyznít.
 
Sice si u něho můžete připadat jako rytíři z časů krále Artuše – usedne vás k němu jistě hodně, ale ve skutečnosti zabere v interiéru podstatně víc místa, protože musí stát ve volném prostoru. Zato ale všichni budete mít stejně blízko k jeho středu a ze všech stran k němu přistoupíte bez problémů, aniž byste se zachytili o roh stolu. Minimální průměr pro funkční kulatý jídelní stůl je 100 cm. Při nákupu si všímejte umístění jeho nohou či podnože, ať se později neokopáváte. 
malý kulatý stůl
Konstrukce musí být stabilní. Rozhodně oceníte výškovou nastavitelnost stolu i regulovatelnost nohou, které vyrovnají nerovnosti podlahy, ale třeba i možnost jeho zvětšení, kdy se po rozložení promění v ovál. Dokonce už najdete i takový kulatý stůl, který úsporně poskládáte až do tvaru čtvrtky kruhové výseče. Protože v současnosti lidé dorůstají do větší výšky, měla by být deska jídelního stolu od země vzdálena aspoň 73-75 cm. 
malý jídelní stůl
Výška sedáku židlí totiž standardně dosahuje 42-45 cm. Při pořizování stolu a židlí také v souvislosti s výškou nepřehlédněte tloušťku samotné desky stolu nebo její tvar, případně neobvyklý design. Snadno se vám totiž může stát, že bude nějakým způsobem, třeba po obvodu stolu, zasahovat více dolů a bude tím při obvyklé výšce židle bránit pohodlnému sezení. Dbejte na to, abyste se vsedě mohli pohodlně zasunout pod stůl. Pro pohodlné sezení potřebujete mít mezi sedákem a nejnižší hranou stolu prostor 30 cm. Pokud mají židle područky, musí se volně zasouvat pod desku stolu i lub, tj. zpevňující rámovou konstrukci pod stolovou deskou.

Summary
Kruhové kuchyňské stoly
Share