Nákupy

Trocha teorie o řetězech na motocykl

Každý typ motorky potřebuje jiný http://wall.cz/index.php%3Fm%3Dtopic%26id%3D29924 řetěz. To je samozřejmě pochopitelné. Jiné to není ani u motokrosových motorek. Aby však řetěz dlouho vydržel, je potřeba se o něj pečlivě starat, což zvládne většinou každý zručný milovník jakýchkoliv motorek sám v garáži.

řetěz

Dlouhou životnost řetězu lze zajistit především správným mazáním.

Je to z toho důvodu, že k největšímu opotřebení řetězu dochází v případě, kdy je jakákoliv pohyblivá plocha řetězu suchá. Pak totiž dochází ke zvýšenému tření, čímž se obrušují jednotlivé články řetězu, který se potom jakoby vytahá. Co je tedy na řetězu potřeba mazat především? Je opravdu nutné, aby byl namazán čep, pouzdro a váleček. Mazání lze provádět s pomocí speciálních maziv, nevylučují se však také spreje  určené k mazání řetězu. Ty však navíc obsahují také rozpouštědla, které mazivo dostanou opravdu všude.

motorkáři

Dalším důležitým úkonem v oblasti správné péče o řetěz je jeho čištění.

Jak řetěz správně očistit? Nejprve je potřeba speciální čistidlo, které dokáže odstranit veškerou mastnotu. Řetěz vyčistíte s pomocí kartáčku, štětky či hadry. Rovněž však můžete využít speciálních mechanických myček určených k čištění řetězu. Je samozřejmostí, že se v první řadě provádí čištění řetězu, a až poté se přejde k jeho mazání. Jakmile se řetěz dostatečně namaže, otře se přebytečné mazivo hadrem, aby se na řetěz zbytečně neusazovaly nečistoty.
I přesto, že se o řetěz dobře staráte, má omezenou životnost. Celková životnost se liší samozřejmě typem motocyklu a způsobem zatěžování řetězu. Je tedy logické, že motokrosové vozidla budou potřebovat výměnu řetězu častěji. Jakmile zpozorujete, že je řetěz vytahaný, za jízdy škube, vrže nebo šustí, bude potřeba koupit nový. Řetězy můžete vybírat http://berantuning.cz/List/Retezyz různých velikostí či pevností. Pro motokros jsou vhodnější jiné typy řetězů než pro silniční motocykly. Velkou zajímavostí je však také to, že si můžete vybírat také barvu řetězu. Budete chtít zlatý, stříbrný, zelený, modrý, červený nebo oranžový?